Arkivnyhed - Kan være forældet

Hvordan kan det offentlige samarbejde med civilsamfundet?

Borgercenter Voksne vil gerne styrke samarbejdet til civilsamfundet. Derfor er der fokus på, at det også er en faglighed for medarbejderne at arbejde med frivillighed.

Borgercenter Voksne mener, at det er grundlæggende for et godt samarbejde mellem frivillige og ansatte i socialforvaltningen, at de forskellige parter anerkender og respekterer hinandens forskellige opgaver og roller.

Logikken i den frivillige sektor kan adskille sig fra logikken i den offentlige. Nogle gange viser forskellene sig som muligheder, andre gange som udfordringer.

Derfor arbejdes der i Borgercenter Voksne med frivillighed som en faglighed, så der bliver skabt de bedste forudsætning for et godt samarbejde for medarbejdere, frivillige og borgere. 

Læs et indlæg i debatten om samarbejdet mellem det offentlige og civilsamfundet

Skrevet af chefanalytiker i VIVE Helle Hygum Espersen